Proč Ampelos

AMPELOS - jinoch ze starořecké mytologie, s jehož jménem je spojen název vinného keře - ampelos. Odtud původ názvu Ampelografie, což je nauka o odrůdách révy vinné.

Podle legendy byl Ampelos největším oblíbencem samotného Dionýsa v jeho družině rozpustile se bavících jinochů. Při jedné společné zábavě vylezl Ampelos na strom a při trhání hroznů visících z révových lián spadl a zabil se.

Druhá varianta legendy je, že Ampelos byl zabit bleskem. Která z legend je ta pravá nevíme.

Pravdou však je, že Dionýsos byl smrtí svého nejoblíbenějšího druha tak bezmezně nešťastný a naříkal tak silně, až se nad jeho neštěstím smilovali olympští bohové a umístili duši Ampela na nebe uprostřed hvězd. Nově vzniklá hvězda dostala název Vindemiatrix - Vinohradnice a je ji možno najít v souhvězdí Panny.

Olympští bohové, aby Dionýsovi zachovali Ampela stále mladého a přítomného, proměnili

ho ve vinný keř. Tím, že je každoročně keř révy zmlazován řezem, je stále mladý. V poemě "Dionisiaka" od starořeckého básníka Nonna jsou popisovány příhody Dionýsa a jeho družiny.

V této poemě je taktéž zmínka o přeměně Ampela ve vinný keř.

V Itálii bylo nalezeno sousoší Dionýsa a Ampela, kde se Ampelos proměňuje ve vinný keř. Sousoší je možno zhlédnout v britském muzeu v Londýně.